Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

Najważniejsze wiadomości

Zawiera listę wiadomości oznaczonych jako najważniejsze
Najważniejsze artykuły DI
 1. W najbliższym czasie Google wprowadzi do swoich usług nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji (AI) - poinformował Thomas Kurian, prezes Google Cloud. Nowości dotyczą zarówno Google Workspace, poczty Gmail, jak i nowych narzędzi dla deweloperów.
 2. 65 proc. Polaków martwi się swoim bezpieczeństwem, a już 35 proc. miało do czynienia z cyberprzestępczością. Niestety 28 proc. użytkowników internetu z Polski nie zna żadnych narzędzi zabezpieczających.
 3. Po 20 marca 2023 r. użytkownicy Twittera nieposiadający subskrypcji Twitter Blue nie będą mogli dłużej korzystać z weryfikacji dwuetapowej przez SMS.
 4. GG.deals to strona, która umożliwia graczom porównywanie cen swoich ulubionych tytułów gier na PC dostępnych w różnych sklepach internetowych z całego świata. Narzędzie agreguje oferty z dziesiątek legalnych sklepów.
 5. Już 4 na 10 Polaków przekonało się, że można nasze dane wykorzystać do ataku na organizację, w której pracujemy - wynika z badań przeprowadzonych przez BIK. Aby przygotować się na starcia z cyberprzestępcami warto wyrobić sobie kilka dobrych nawyków i odpowiednio się zabezpieczyć. Zobacz jak stosować 5 zasad „cyber-BHP”.
 6. Temat kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych w Polsce co i rusz podnosi ciśnienie wielu Polaków. W związku z tym narosło wokół tej sprawy wiele niejasności i nadinterpretacji. Poczta Polska postanowiła odnieść się do tego tematu i rozwiać wszelkie wątpliwości.
 7. Standardowy limit dla gospodarstwa domowego, do którego cena za 1 kWh pozostanie na takim samym poziomie jak w minionym roku to 2000 kWh. Jak wynika z narzędzia Omni Calculator, już dość "wybrakowana" lista uwzględniająca jedynie 8 urządzeń oznacza zużycie na poziomie ponad 3500 kWh rocznie. Zmieszczenie się w rządowym limicie gwarantującym "zamrożoną" stawkę za 1 kWh może okazać się niewykonalne.
 8. Zeszły rok okazał się wyjątkowo korzystny dla fiskusa pod względem wpływów z tzw. podatku Belki. Choć Ministerstwo Finansów udostępniło dopiero dane z pierwszych jedenastu miesięcy 2022 roku, to już widać, że w tym okresie nastąpił skok o prawie 32% w porównaniu do całego 2021 roku. Z kolei w zestawieniu z 2020 rokiem wzrost wyniósł aż 80%.
 9. Lawinowo rośnie popularność TikToka w Polsce. Czołowi politycy powszechnie korzystają z aplikacji, by promować swoje inicjatywy i zdobywać przychylność wyborców. Tymczasem USA, Kanada, Unia Europejska i wiele innych państw na świecie wprowadza zakaz używania chińskiej aplikacji przez pracowników administracji. Dane jej użytkowników mogą bowiem trafić do chińskich baz, a aplikacja może być furtką do danych w telefonach - ostrzegają eksperci.
 10. Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 50% płacy minimalnej. Pojawiła się szansa, że limit ten już w 2023 roku będzie podwyższony do pełnej kwoty najniższego wynagrodzenia.
 11. Temat rozliczeń faktur wystawianych spółkom przez ich wspólników wzbudził ostatnio duże zaniepokojenie wśród części przedsiębiorców i doradców podatkowych. Pojawiły się bowiem opinie, że fiskus uznaje takie działanie za obejście przepisów. Jednak, jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów, sprawa została przedstawiona opinii publicznej w sposób niepełny. Resort przekonuje, że zaplanowane operacje cechuje sztuczność i występowanie korzyści podatkowej.
 12. W 2022 roku po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł udział powrotów do kraju - aż o 13 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Wzrósł natomiast udział wyprowadzek za granicę. Wzrosły też średnie ceny przeprowadzek - cena przeprowadzki krajowej o 26%, a z Polski za granicę aż o 39%.
 13. Niderlandzka policja aresztowała trzech cyberprzestępców w wieku od 18 do 21 lat, którzy szantażowali tysiące firm na całym świecie. Jeden z nich okazał się aktywnym członkiem Niderlandzkiego Instytutu Ujawniania Luk (DIVD), finansowanego przez władze Niderlandów.
 14. Firma Sony Interactive Entertainment opublikowała pierwszy odcinek wideo z serii <i>Creator to Creator</i> poświęcony tematyce serialu The Last of Us. Twórcy oraz aktorzy rozmawiają w nim o wyzwaniu, jakim była ekranizacja kultowej gry.
 15. Firma WithSecure opracowała nową technologię – Activity Monitor. Wykorzystując możliwości oferowane przez środowisko piaskownicy, pozwala ona cofnąć szkody spowodowane przez złośliwe oprogramowanie, w szczególności przez ransomware - zapewniają przedstawiciele firmy.
 16. Ostatnimi czasy przedsiębiorcy nie mogą narzekać na wybór nowoczesnych urządzeń dla handlu i usług. Wystarczy przywołać niedawne, atrakcyjne propozycje od wiodących producentów technologii sprzedaży. Przykład? Rozwiązania polskiej firmy Novitus, które w ciągu minionych 12 miesięcy zyskały duże uznanie ze strony licznych branż i różnego typu działalności. Warto raz jeszcze wspomnieć o kilku szczególnie ciekawych, także dziś skutecznie usprawniających zarządzanie biznesem.
 17. Spojrzenie na teraźniejszość oczami osoby z przyszłości to nie lada wyzwanie. Aby przybliżyć tę perspektywę, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością wraz z 4CF The Futures Literacy Company podjęły wspólną inicjatywę, aby zbadać, co w naszym współczesnym życiu może wzbudzić wstręt i odrazę potomnych.
 18. Sprawne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa, instytucji czy organizacji zależy od harmonijnego przeprowadzania, nadzorowania i monitorowania zachodzących w nim operacji. Zintegrowany system w firmie pozwala efektywniej wykorzystywać zasoby oraz wygrywać z konkurencją. Podczas konferencji GigaCon „BPM. Robotyzacja i Automatyzacja procesów” będzie mowa o modelowaniu procesów biznesowych.
 19. PKP Intercity wprowadza pilotażowo graficzną rezerwację miejsc w wybranych składach wagonowych kategorii EIC. Od dziś pasażerowie będą mogli wybrać preferowane miejsce na graficznym planie podczas zakupu biletu na stronie intercity.pl.
 20. Choć sztuczna inteligencja może pomóc w diagnostyce i wspierać pracę personelu medycznego, bezpośrednia interakcja między lekarzem a pacjentem jest kluczowa w procesie leczenia. Nie zostanie ona zastąpiona przez boty czy sztuczną inteligencję - twierdzą eksperci.
Our website is protected by DMC Firewall!