A
A
A
Zawiera ostatnie informacje Dziennika Internautów z kategorii: Bezpieczeństwo.
Informacje na temat błędów w popularnych programach oraz innych zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na internautów oraz użytkowników telefonów komórkowych.
Liczne badania i raporty wskazują, że z oprogramowania open source korzysta już ok. 90-95 proc. firm na świecie. Perspektywa rozwoju rynku open source jest obiecująca. Aż 3 na 4 ekspertów uważa, że rozwiązania open source są bezpieczniejsze od tych komercyjnych. Mimo że przekonanie to jest w pewnym zakresie uzasadnione, skutkuje mniejszą aktywnością firm w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Przemysł modowy może być kolejną ofiarą cyberprzestępców. Koncepcje takie jak technomoda (ang. techwear) czy inteligentna moda (smart fashion) łącząc zaawansowaną technologię z odzieżą, wystawiają na ryzyko użytkowników i informacje o nich.
Czy wiesz, że cyberprzestępcy mogą zagrozić Twojej firmie nie tylko w świecie wirtualnym, ale i realnym? Poznaj niebezpieczną taktykę "tailgatingu", która pozwala hakerom niepostrzeżenie wtargnąć do siedziby przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jak chronić swoją organizację przed tym podstępnym zagrożeniem i dlaczego uprzejmość pracowników może czasem okazać się zgubna.
Sztuczna inteligencja z jednej strony pomaga cyberprzestępcom zwiększać zyski, zaś z drugiej podnosić skuteczność systemów bezpieczeństwa IT. W najbliższych latach algorytmy uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji będą odgrywać kluczową rolę w branży cyberbezpieczeństwa.
53 proc. Polaków w wieku 18-35 lat miało w ciągu ostatnich 6 miesięcy do czynienia w pracy z mobbingiem lub jego przejawami. Tak wynika z niedawno opublikowanego raportu. Ciekawe jest również to, że jeśli chodzi o ogół Polaków, to nieprawidłowe zachowania w pracy wskazuje 41,4 proc. pracujących. Zdaniem ekspertów, problem jest duży i może być w Polsce jeszcze niedoszacowany.
Ostatnie wydarzenia pokazują, że użytkownicy GitHub narażeni są na ryzyko stania się ofiarą wyrafinowanego oszustwa internetowego polegającego na rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania za pośrednictwem komentarzy na platformie. Atakujący znaleźli sposób na wykorzystanie funkcji komentarzy GitHub – wstrzykują niesławne złośliwe oprogramowanie Lumma Stealer za pomocą komentarzy fałszywie przedstawianych jako rozwiązania problemów z kodowaniem.
Dwa na pięć przedsiębiorstw (44%) na świecie już doświadczyło negatywnych konsekwencji związanych z użyciem generatywnej sztucznej inteligencji – wynika z badania agencji McKinsey. Ponad połowa pracowników korzystających z narzędzi GenAI w pracy obawia się naruszenia praw intelektualnych, a 63% widzi zagrożenie w niedokładności otrzymywanych wyników. Ekspert WithSecure wyjaśnia, jak nie dać się zwieść modzie na AI i budować narzędzia wykorzystujące ją w sposób przemyślany i bezpieczny.
Prezes UODO Mirosław Wróblewski nałożył karę pieniężną w wysokości 85 tys. zł na Prokuraturę Krajową w związku ze stwierdzonymi naruszeniami. Dodatkowo nakazał Prokuraturze, by zgodnie z RODO powiadomiono osobę pokrzywdzoną o możliwych konsekwencjach naruszenia oraz środkach, zastosowanych lub proponowanych przez administratora, umożliwiających minimalizację skutków naruszenia.
Rada Organizacji Pacjentów zwraca uwagę, że tzw. medycynę alternatywną coraz częściej uprawiają przedstawiciele zawodów medycznych. Jak podaje portal Prawo.pl - może to być niebezpieczne dla chorych, gdyż proponuje się pacjentowi metody terapii, które nie są oparte na badaniach naukowych.
W te wakacje zatrzymano aż 21 507 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Pomimo licznych kontroli drogowych i zmian w przepisach, dane te wciąż budzą niepokój. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba pijanych kierowców wzrosła o 283 osoby – wówczas zatrzymano 21 224 nietrzeźwych kierujących. Rzeczywista liczba takich przypadków może być jednak znacznie wyższa.
Sezon na kompletowanie wyprawek szkolnych to gorący okres. Niestety, cyberprzestępcy wykorzystują ten czas, by naciągnąć niczego nie świadomych użytkowników na duże sumy pieniędzy. Jeśli podczas przeglądania Facebooka w oko wpadła Ci atrakcyjna oferta, zachowaj czujność! W social mediach możemy znaleźć całe mnóstwo fałszywych konkursów, które mają na celu wyłudzenie Twoich danych. Tym razem przestępcy za cel obrali sobie markę Action.
Nowe złośliwe oprogramowanie Styx Stealer okazało się być zagrożeniem również dla jego twórcy. Narzędzie miało wykradać dane użytkowników, tymczasem, za sprawą prostego błędu, haker ujawnił wrażliwe dane ze swojego komputera podczas sesji debugowania, co pozwoliło analitykom Check Point Research na poznanie jego tożsamości.
Kradzież danych firmowych przez pracowników staje się coraz poważniejszym problemem dla przedsiębiorstw na całym świecie. Czy organizacje zdają sobie sprawę z rozmiarów tego zjawiska i potrafią skutecznie chronić swoje cenne informacje w obliczu rosnącego zagrożenia wewnętrznego?
Ponad połowa polskich firm zaatakowanych przez ransomware w 2023 roku skorzystała z własnych metod odzyskiwania danych i nie musiała płacić okupu. Przedsiębiorstwa najczęściej sięgały w tym celu po kopie zapasowe. Spośród podmiotów, które zapłaciły okup, większość uiściła opłaty poniżej 100 tys. zł, ale 7 proc. przekazało cyberprzestępcom ponad 5 milionów złotych.
Oszuści rozpoczęli kampanie, w których podszywają się pod witryny rządowe gov.pl. W jednej z rozsyłanych wiadomości informują o nieaktualnych danych osobowych odbiorcy, próbując zarobić naszej niewiedzy, strachu i naiwności.
Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy zyskuje coraz większą popularność na świecie, budząc jednocześnie wiele kontrowersji i dyskusji. Najnowsza analiza ClickMeeting rzuca światło na opinie Polaków w różnych grupach wiekowych na temat tego rozwiązania. Czy jesteśmy gotowi na tak rewolucyjną zmianę w organizacji pracy? Jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą ta idea?
W dobie cyfryzacji, platformy społecznościowe stają się coraz popularniejsze wśród młodzieży. Discord, początkowo stworzony dla graczy, zyskuje na popularności wśród młodych użytkowników. Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawiają się również nowe zagrożenia dla najmłodszych internautów.
Cyberprzestępcy znów atakują, tym razem podszywając się pod Pocztę Polską. Nowa kampania phishingowa ma na celu wyłudzenie poufnych danych i pieniędzy od nieświadomych użytkowników. Dowiedz się, jak rozpoznać oszustwo i chronić się przed zagrożeniami w sieci.
Biometria jest coraz częściej wykorzystywana nie tylko jako metoda zabezpieczania urządzeń elektronicznych, ale również płatności. Choć cechy biometryczne są unikalne dla każdego człowieka, nie oznacza to, że są w 100 proc. bezpieczne. Skalę zagrożeń dopiero poznamy, mówią eksperci z HackerU Polska - choć dodają, że są sposoby ochrony przed nimi.
SecureAcademy, program grantowy firmy Check Point, ma na celu wzmocnienie globalnych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa poprzez współpracę z instytucjami akademickimi oraz organizacjami non-profit. Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na kwalifikacje w sektorze cyberbezpieczeństwa, oferując bogate zasoby edukacyjne oraz praktyczne narzędzia do nauki.