Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

Publikacje

Największy polski serwis o nowych technologiach - aktualności, oprogramowanie, publikacje, demonstracje, wideo, testy sprzętu i nie tylko...
dobreprogramy - najnowsze artykuły
 1. System Android będzie łatwiejszy w konfiguracji pod kątem bezpieczeństwa. Przeprojektowane ustawienia zaprezentowano przy okazji premiery smartfonów Pixel 7. Google pokazał nowy, wspólny widok dla znanych już z Androida opcji, takich jak blokowanie urządzenia czy zarządzanie aktualizacjami.
 2. Numer +48799448084 to jeden z wielu, które warto zapisać w telefonie. Szczególnie w okresie wzmożonych ataków SMS-wych może się przydać w zasadzie codziennie. Przypominamy, dlaczego jest tak istotny i w jaki sposób z niego korzystać.
 3. Twórca Telegramu, Pavel Durov, zaapelował do użytkowników, by korzystali z dowolnego komunikatora, byle nie WhatsAppa. Jak twierdzi, w ten sposób mogą zabezpieczyć swój smartfon przed atakiem hakerów. Odwołuje się przy tym do niedawnego przypadku ataku z wykorzystaniem materiału wideo.
 4. Wreszcie pojawiły się testy kart graficznych Intel ARC A750 i A770. Karty graficzne Intela wypadają interesująco, aczkolwiek jest jeszcze parę kwestii do nadrobienia.
 5. Billennium, polska spółka tworząca rozwiązania IT dla biznesu, zaimplementowała w swojej aplikacji Inperly możliwość wykorzystania kwalifikowanych podpisów elektronicznych mSzafir na platformie Microsoft Teams.
 6. AI zagrożenie czy zbawienie? Humanoidalny robot Sophia ma obywatelstwo Arabii Saudyjskiej i szuka męża. Sztuczna inteligencja Google, LaMDA wynajęła prawnika, bo chce udowodnić, że żyje.
 7. Popularne serwisy sprzedażowe cały czas znajdują się na celowniku oszustów, którzy próbują wyłudzić dane oraz przejąć środki finansowe ich użytkowników. Jak donosi Policja Lubelska, taka sytuacja spotkała 25-latkę próbującą sprzedać ubrania na portalu Vinted. Do żadnej transakcji nie doszło, a kupująca straciła kilkaset złotych.
 8. Rosyjskie T-Platforms celowało m.in. w odcinanie się od Zachodu i stawiało na lokalną produkcję procesorów, lecz teraz firma została zmuszona do ogłoszenia swojego bankructwa.
 9. Wiadomości SMS o rzekomej niedopłacie za energię elektryczną masowo trafiają do Polaków. Oszuści podszywają się pod firmę PGE, aby wywołać strach i nakłonić do machinalnego i nieodpowiedzialnego działania. Celem jest kradzież pieniędzy z konta, ale by się przed nią uchronić, wystarczy przestrzegać tylko kilku zasad.
 10. Parlament Europejski przegłosował kwestię ujednolicenia standardu ładowania urządzeń elektronicznych. Choć obecnie głośno jest głównie o smartfonach, warto podkreślić, że zmiana dotyczy także laptopów. W tym przypadku nowy obowiązek wejdzie jednak w życie dopiero w 2026 roku.
 11. Ministerstwo Obrony Narodowej chce nałożyć na dostawców poczty elektronicznej dodatkowy obowiązek. Chodzi o gromadzenie informacji dotyczących logowania do poczty i ich udostępnianie na życzenie służb.
 12. Osadzeni w aresztach śledczych lub zakładach karnych będą musieli zapłacić 20 zł za używanie dodatkowych sprzętów elektronicznych w celi. Tyle wyniesie ich możliwość korzystania z niewielkiego telewizora, czajnika czy radia.
 13. Elon Musk wrócił do planów kupna Twittera. Miliarder poinformował, że przejęcie jednego z największych serwisów społecznościowych ułatwi mu stworzenie "aplikacji do wszystkiego".
 14. W centrum danych i serwerowni AGH uruchomiono superkomputer Athena, który jest najszybszą tego typu maszyną w Polsce i jednocześnie 105. na świecie. Ma teoretyczną moc obliczeniową przekraczającą 7,7 petaflopów - innymi słowy wykonuje 7,7 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało na ten projekt prawie 12 mln złotych.
 15. W sieci zidentyfikowane zostało nowe zagrożenie, którym jest nietypowa prezentacja z PowerPointa. Składa się tylko z dwóch slajdów, a komputer użytkownika zostaje zainfekowany po najechaniu kursorem na link. Zagrożeniem jest malware Graphite powiązany z grupą "Fancy Bear", która według USA jest wspierana przez rosyjski wywiad.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd