Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CERT Polska

CERT.PL
 1. Nowy Rok przyniósł kolejne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo polskiego internetu. Jednym z nich jest Artemis – narzędzie rozwijane przez zespół CERT Polska, które pomaga sprawdzać poziom zabezpieczeń stron internetowych. Weryfikacji podlegają podmioty, w przypadku których, zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, obsługa incydentów koordynowana jest przez CSIRT NASK.
 2. Ostrzegamy - szkodliwe oprogramowanie z rodziny Hydra ponownie aktywne. Jako cel obiera dane logowania do aplikacji bankowych na systemach Android.
 3. Zespół CERT Polska zaobserwował nowy wariant oszustwa, w którym przestępcy wykorzystują wizerunek Ministerstwa Finansów. Celem tego oszustwa jest zachęcenie potencjalnej ofiary do udostępnienia swoich danych uwierzytelniających do bankowości internetowej.
 4. Przestępcy coraz częściej personalizują swoje kampanie, tworzą je pod potencjalne ofiary. Chcą tak wzbudzić większy niepokój, ale także urealistycznić atak. Osiągają to m.in. zwracając się do adresata bezpośrednio po jego imieniu.
 5. Ostrzegamy – nastąpił wyciek zaszyfrowanych haseł użytkowników menadżera LastPass. Podczas ataku zostały pobrane pliki z infrastruktury LastPass, zatem atakujący może mieć dostęp do: adresów email, nazwisk, zaszyfrowanych haseł czy niezaszyfrowanych pól.
 6. Fortinet opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2022-42475 pozwalającej na zdalne wykonanie kodu bez uwierzytelniania w module SSL-VPN (sslvpnd) dla FortiOS. Podatność była aktywnie wykorzystywana w atakach jeszcze zanim jej istnienie zostało ujawnione.
 7. Celem tego oszustwa jest nakłonienie ofiary do sparowania aplikacji obsługującej wiadomości SMS z urządzeniem sprawcy poprzez zeskanowanie kodu QR. Następnie dochodzi do obciążenia rachunku ofiary, a w niektórych przypadkach również do próby szantażu.
 8. W ostatnim czasie obserwujemy ataki grupy UNC1151/Ghostwriter z wykorzystaniem techniki Browser in the Browser. Grupa ta od ponad roku atakuje skrzynki pocztowe polskich obywateli. Wykorzystywane techniki z biegiem czasu ulegają zmianie, ale motyw przewodni używanych wiadomości, jak i cel pozostaje ten sam.
 9. Nowy raport, stare techniki – tak w skrócie można ująć kluczowe obserwacje z 2021 r. Przestępcy udoskonalili znane sposoby oszustw i częściej zaczęli sięgać po metody wcześniej rzadko używane. Zapraszamy do lektury.
 10. Rynek urządzeń mobilnych z roku na rok powiększa się, a w raz z nim liczba ataków na urządzenia mobilne. W 2021 r. do zespołu zespołu CERT Polska trafiło ponad 17,5 tys. zgłoszeń dotyczących szkodliwych aplikacji na systemy operacyjne Android.
 11. Rok 2021 był wypełniony poważnymi podatnościami, które bardzo szybko były adaptowane i wykorzystywane przez cyberprzestępców, w szczególności przez grupy ransomware. Zaobserwowaliśmy wyraźny trend wzrostu wykorzystania podatności w oprogramowaniu używanym przez firmy np. Microsoft Exchange czy VMware vCenter, względem tych w oprogramowaniu wykorzystywanym przez użytkownika końcowego, takich jak pakiet Office czy przeglądarka.
 12. Sukcesywnie każdego roku CERT Polska rejestruje coraz większą liczbę zgłoszeń oraz incydentów cyberbezpieczeństwa. W 2021 r. CERT Polska zarejestrował 116 071 zgłoszeń. Spośród wszystkich zgłoszeń nasi specjaliści wytypowali 65 586, na podstawie których zarejestrowano łącznie 29 483 unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.
 13. Głównym celem tego oszustwa jest zachęcenie potencjalnej ofiary do podania danych logowania do swojego konta bankowości internetowej, aby następnie wyłudzić przechowywane pieniądze.
 14. Przestępcy przeszukują portale z ogłoszeniami, aby znaleźć potencjalne ofiary oszustwa. Oszust informuje, że jest chętny na zakup przedmiotu i że już za niego zapłacił, a sprzedający musi tylko odebrać środki na własne konto poprzez specjalną stronę. Oszut wysyła link do fałszywej bramki płatności. Podając na niej dane ofiara daje dostęp do konta przestępcom.
 15. Przestępcy wykorzystują kilka metod propagowania oszustwa oraz zachęcania potencjalnej ofiary do podania poufnych danych związanych z portalem Facebook. Konta te też są wykorzystywane do wyłudzania środków finansowych od osób będących w kręgu znajomych przejętego konta.
 16. Reklamy opisują platformy inwestycyjne za pomocą których można rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje firm. Po podaniu wymaganych danych kontaktowych, przedstawiciel firmy oferującej te fałszywe inwestycje kontaktuje się telefonicznie z zainteresowanym i nakłania do zainwestowania przez wykonanie przelewu.
 17. Korzystając z zainfekowanych telefonów, przestępcy rozsyłają wiadomości SMS z informacją o konieczności podjęcia działań wraz z linkiem do złośliwej strony. Jeśli użytkownik zgodzi sie na pobranie i zainstalowanie aplikacji to po uzyskaniu odpowiednich uprawnień przejmuje ona kontrolę nad urządzeniem i wykradać dane z telefonu.
 18. Przestępcy rozsyłają wiadomości SMS z informacją o wymaganej płatności. W przypadku podania danych bankowych trafiają one bezpośrednio do przestępców, którzy następnie starają się wykraść jak najwięcej pieniędzy z konta ofiary.
 19. Większość obserwowanych przez nas stron internetowych, które wykorzystywane są w kampaniach phishingowych, nie różni się od siebie znacząco pod względem sposobu działania. W niektórych przypadkach zostały jednak zastosowane niestandardowe rozwiązania, przez co trudniej jest potencjalnym ofiarom rozpoznać oszustwo.

  Jednym z takich rozwiązań, którego użycie obserwujemy w ostatnim czasie, jest technika …

 20. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, przygotowaliśmy rekomendacje dla obywateli i firm, których wdrożenie uważamy za konieczne.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd